Rūšiavimas

MUMS RŪPI RŪŠIAVIMAS

Atliekų rūšiavimas yra itin svarbus, prie kurio kiekvienas galime prisidėti. Rūšiuojant atliekas, jos nepatenka į sąvartynus, o yra perdirbamos ar panaudojamos energijai gauti, taip mažiau teršia aplinką.

Elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių rūšiavimas

Elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių atliekos – pavojingos atliekos, todėl svarbu jas rūšiuoti ir šalinti tam skirtose vietose. Tinkamai šias atliekas tvarkant, nebenaudojami gaminiai yra perdirbami, taip mažinamas neigiamas poveikis aplinkai. 

Smulkias elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių atliekas galima šalinti daugumoje MAXIMOS parduotuvių, tam skirtuose daugiafunkciuose konteineriuose, o stambias elektros ir elektroninės įrangos atliekas – į specialius konteinerius, esančius prie dalies didžiųjų MAXIMOS parduotuvių. 

Primename, kad nepriimamos elektros ir elektroninės atliekos, jeigu atliekas sudaro elektros ir elektronikos įranga be pagrindinių tokios įrangos dalių ar jose yra atliekų, nepriskiriamų šioms atliekoms, ir (ar) atliekos dėl užterštumo kelia pavojų darbuotojų saugumui ir sveikatai. 

Mūsų parduotuvėse esančiuose daugiafunkciuose konteineriuose galite pašalinti:

  • nešiojamas baterijų ir akumuliatorių atliekas. Pavyzdžiui: AA, AAA tipo baterijas, įkraunamas baterijas, „tabletines“ baterijas, fotoaparatų, telefonų, nešiojamų kompiuterių akumuliatorius ar kt.;
  • smulkias elektros ir elektroninės įrangos atliekas. Tai atliekos, kurių matmenys neviršija 25 cm. Pavyzdžiui: elektroninis laikrodis, skaičiuotuvas, ausinės, elektrinis virdulys ar kt.

Prie dalies didžiųjų MAXIMOS parduotuvių stovinčiose elektros ir elektroninės įrangos konteineriuose galite šalinti:

  • stambias elektros ir elektroninės įrangos atliekas. Tai buityje susidariusios pavojingos elektros ir elektroninės įrangos atliekos, kurių matmenys viršija 25 cm. Pavyzdžiui: šaldytuvai, skalbyklės, televizoriai, kompiuteriai.
    2020 m. MAXIMA LT iš vartotojų surinko 126 t elektros ir elektroninės įrangos atliekų bei 20 t baterijų ir akumuliatorių atliekų. Šios atliekos buvo perduotos atliekų tvarkytojams bei perdirbtos. 

Šalinant pavojingas atliekas į tam skirtus konteinerius būsite tikri, kad nebenaudojami gaminiai yra perdirbami, ir prisidėsite prie aplinkos saugojimo! 

 

Dažniausiai užduodami klausimai dėl buityje susidarančių nepavojingų atliekų

  • Ar rūšiuojamas atliekas būtina išplauti?
    Tobulėjant technologijoms, rūšiavimas tampa paprastesne veikla, tad plauti pakuočių ar nulupti etikečių nebereikia. Svarbu, kad iš pakuočių nebėgtų skysčiai, galintys konteineryje užteršti kitas švarias pakuotes. 

    Prieš metant pakuotes į rūšiavimo konteinerius, jų išplauti nėra būtina, jei galite išskalauti – išskalaukite, būtinai išpilkite stiklainiuose ar įvairiuose plastikiniuose indeliuose bei buteliuose esančius skysčius ar maisto likučius. Pakuotėse paliktos organinės atliekos ne tik užteršia kitas rūšiavimo konteineryje esančias antrines žaliavas, bet ir pūva bei skleidžia nemalonų kvapą.

     
  • Į kurį konteinerį reikėtų išmesti išrūšiuotas atliekas?
    Kartu su plastikinėmis pakuotėmis į plastiko konteinerį reiktų mesti ir visas metalines konservų pakuotes. Stiklainius reiktų mesti į stiklo konteinerius, tačiau stiklainių dangtelius reiktų rūšiuojant išmesti į plastikui skirtą konteinerį. Daugiau informacijos apie rūšiavimą https://www.zaliasistaskas.lt/kaip-reikia-rusiuoti.html


     
  • Dažniausios rūšiavimo klaidos

Dažniausiai pasitaikanti rūšiavimo klaida – panaudotų popierinių rankšluosčių bei servetėlių išmetimas į popieriui skirtus konteinerius. Deja, šios atliekos nėra rūšiuojamos ir popierinius rankšluosčius reiktų mesti ne į popieriaus, bet į bendrą komunalinių atliekų konteinerį. 

Į popieriaus ar plastiko rūšiavimo konteinerį neturi patekti ir sauskelnės. Jos turėtų būti šalinamos į komunalinių atliekų konteinerį. 

Dokumentų segtuvų su metalinėmis dalimis taip pat negalima mesti į popieriui skirtą rūšiavimo konteinerį. Tokius segtuvus reiktų išmesti į komunalinių atliekų konteinerius. 

Neretai pasitaikanti klaida – „TetraPak“ pakuotės išmetimas į popieriui rūšiuoti skirtą konteinerį. Sulčių, pieno ar kitų gėrimų „TetraPak“ pakuotes reiktų mesti į plastiko konteinerį, nes jos yra daugiasluoksnės. 

Dantų šepetėliai ir skutimosi peiliukai, deja, bet nėra rūšiuojami ir jų mesti į plastiko (geltonąjį) konteinerį negalima. Šias atliekas reiktų mesti į komunalinių atliekų konteinerį.

Pagalba