Devynioms programos „Mes – bendruomenė“ idėjoms – 80 tūkst. eurų: sėkmės receptas nesudėtingas

2019 m. gegužės 31 d.

Penktadienį Vilniuje apdovanotos devynių bendruomenių iniciatyvos, skatinančios mokytis visą gyvenimą, nugalėjusios penktus metus rengiamoje lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ programoje „Mes – bendruomenė“. Šių iniciatyvų autoriai ne tik pasidalijo 80 tūkst. eurų fondą, bet ir dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse.

Konkurencija šiemet buvo itin didelė – ekspertų komisija ir balsuojantys internete turėjo rinktis net iš 94 pateiktų paraiškų. Daugiausiai vertinimo balų surinko bendruomenės iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Skuodo, Rokiškio miestų ir rajonų, įrodžiusios, kad gerą idėją visada turi lydėti jos įgyvendinimo planas, o ilgalaikę naudą garantuos skirtingų kartų įtraukimas.

„Mums buvo labai svarbus iniciatyvų kuriamos vertės ilgaamžiškumas – ar ji nenutrūks pasibaigus projektui. Džiaugiamės, kad į šių metų temą – mokymąsi visą gyvenimą – buvo pažvelgta plačiau, nuo technologijų, tarpusavio mokymuisi, kai jaunimas dalijasi patirtimi, iki lauko klasių ar erdvių edukacinėms veikloms“, – pasakojo „Maxima“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

Idėja – dar ne viskas

Paraiškas vertinęs ekspertas Mykolas Lepeška įsitikinęs, kad gera idėja be tvirto jos įgyvendinimo plano yra bevertė. Todėl ir šiemet daugiau vertinimo balų gavo ne pelno siekiančios organizacijos, kurios pademonstravo, kaip įgyvendintas projektas teigiamai paveiks aplinkines bendruomenes. Penktadienį surengtose dirbtuvėse M. Lepeška dalijosi patarimais, kaip sėkmingai realizuoti nugalėjusias idėjas ir išvengti dažniausiai daromų klaidų.

„Gyvename tokioje aplinkoje, kai sunku iš anksto numatyti visus faktorius, kurie lemia projekto įgyvendinimo sėkmę. Žiūrėsime, kaip galime reaguoti į aplinkybes jau įgyvendindami projektą – kokie gali būti rodikliai, informuojantys apie grėsmes arba atsivėrusias naujas aplinkybes. Bendri iššūkiai visoms komandoms – ribotas projektų įgyvendinimo laikas ir turimas biudžetas“, – kalbėjo vertintojas.

Pašnekovas akcentavo ir projektų viešinimą – rašant paraišką ir įgyvendinant projektą svarbu informuoti bendruomenę, kad visi bendruomenės nariai jaustųsi projekto dalimi ir šeimininkais.

Paklaustas, kas dar lėmė idėjų sėkmę, jis pabrėžė ir projekto sukuriamos vertės ilgaamžiškumą. Filtru tapo ir vienas anketos klausimų apie mokymosi visą gyvenimą svarbą bendruomenei – to nepaslėpsi nei po gražiais šūkiais, nei po ilgais atsakymais.

„Kuo paprasčiau – tuo geriau. Iškart matosi, ar žmogus supranta, apie ką rašo, ar ne. Anketoje nėra nieko ypatingo, o jos pildymas – ne raketų mokslas. Turint gerą idėją ir gerai apgalvojus jos įgyvendinimą, biudžetą ir viešinimą, yra šansų nugalėti“, – apibendrino jis.

Lėšos – inovatyvioms mokymosi platformoms

Šių metų programos „Mes – bendruomenė“ lėšos padės sukurti sporto aikštyną Melkio mokyklos Vilniaus rajone vaikams, tėvams ir aplinkinių gyvenviečių žmonėms, taip pat įrengti išmaniąją užsiėmimų erdvę STEAM Rokiškyje, kuri padės ugdyti kūrybingą ir inovatyvią bendruomenę. Panevėžio rajono Ramygalos kultūros centre besilankantiems įvairių socialinių grupių vaikams finansavimas suteiks galimybę pažinti virtualius žaidimus ir konstruoti lego robotus, didins jų užimtumą ir užklasinės veiklos galimybes. Vilniuje įsikūręs paramos vaikams centras sieks padėti tėvams ir vaikams rasti bendrą kalbą bei suteiks žinių, kaip elgtis įtemptose situacijose ir išvengti nesutarimų.

„Visos nugalėjusios bendruomenės sėkmingai identifikavo, ko joms trūksta, į idėjų generavimą įtraukė daug skirtingų žmonių, todėl ir paraiškos šiemet stebino kūrybiškumu, branda ir prasme. O mes siekėme atrinkti tuos, kurie turi didžiausias galimybes prisidėti prie teigiamų pokyčių, sukurti realias savišvietos ir mokymosi galimybes, suteikti naudą bendruomenių nariams iš skirtingų socialinių grupių“, – sakė K. Meidė.

Tarp laimėjusių projektų – ir VšĮ „Smėlio pilys“ iniciatyva vystyti inovatyvių ugdymo metodų centrą „Remida“. Jame įsitraukiant bendruomenės nariams organizuojamos parodos ir kūrybinės dirbtuvės, kurių tikslas – prisidėti prie aplinkosaugos gerinimo, suteikti vertę nenaudojamiems daiktams ir ugdyti vaikų bei suaugusiųjų sąmoningumą, pagarbą aplinkai, daiktams ir žmonėms. Štai Skuodo savišvietos klubas programos „Mes – bendruomenė“ lėšas panaudos kurdamas geresnes mokymosi visą gyvenimą galimybes Skuodo gyventojams.

Kauno rajone veikiantis Akademijos bendruomenės centras programos lėšas panaudos modernios daugiafunkcinės pavėsinės statyboms. Ši pavėsinė taps bendruomenės susibūrimų, edukacinių užsiėmimų, kūrybinių dirbtuvių ir kino filmų peržiūrų vieta. Šiaulių rajono Aukštelkės bendruomenė įrengs laisvos edukacijos erdves šiuo metu veikiančiame daugiafunkciame bendruomenės centre, o VšĮ „Amici Art“ įtraukdama mokytojus, mokslininkus, inovacijų kūrėjus ir verslininkus sieks sukurti unikalią terpę Kauno miesto moksleiviams. 

Apie bendrovę „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

Pagalba