Rapsų aliejus sulaukia vis didesnio pirkėjų dėmesio
2022 m. balandžio 20 d.
Rapsų aliejus vis dar yra apaugęs mitais, kurie trukdo šiam produktui plačiai įsitvirtinti kasdienėje virtuvėje. Vis dėlto prekybininkai pastebi, kad sparčiai auga vartotojų dalis, atrandančių ir vertinančių rapsus, kurie yra pagrindinė aliejinė kultūra Lietuvoje. O rapsus vertinti yra už ką – jų aliejus turi įvairių naudingųjų savybių, sako aliejaus ekspertė Simona Šulinskytė. Rapsų aliejus itin vertinamas Kanadoje, Skandinavijos šalyse, Vokietijoje ir Lenkijoje.
Augantį rapsų aliejaus populiarumą rodo pardavimai. Pernai šios rūšies aliejaus vien prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse buvo parduota net 1,5 karto daugiau nei 2020-aisiais.
„Šiemet rapsų aliejus pardavimais ir toliau po truputį vejasi savo pagrindinį konkurentą – saulėgrąžų aliejų. Turime pripažinti, kad pastaruoju metu saulėgrąžų aliejus susiduria su dideliais iššūkiais. Mūsų tinkle apie 80 proc. saulėgrąžų aliejaus yra iš Ukrainos, likusi dalis – iš Argentinos. Tad intensyviai ieškome alternatyvių tiekėjų visame pasaulyje ir dalį jau radome. Visgi tokia situacija yra palanki kitiems aliejams, kurių paklausa auga“, – sako Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.
Ekologišką rapsų aliejų Zarasuose spaudžiančios įmonės „EKKO LT“ Kokybės padalinio vadovė S. Šulinskytė atskleidžia, kuo išskirtinis yra rapsų aliejus.
Lietuviškas vertinamas pasaulyje
„Maistinis rapsų aliejus išgaunamas iš mažą eruko rūgšties kiekį turinčių Brassica napus L., Brassica campestris L. ir Brassica juncea L. veislių rapsų sėklų. Lietuvoje nėra auginami genetiškai modifikuoti organizmai. Dažnai genetika yra painiojama su selekcija, o rapsai būtent išveisti selekcijos būdu: sumažinus eruko rūgšties kiekį, pakeičiant ją didesniu oleino rūgšties kiekiu, kuris naudingas žmogaus organizmui. Dėl aukštos kokybės ir auginimo sąlygų, t.y. neužteršto Lietuvos dirvožemio, mūsų šalyje užaugintas rapsas yra vertinamas visame pasaulyje“, – aiškina S. Šulinskytė.
Pasak jos, maisto racione labai svarbu subalansuoti omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių santykį: „Optimalus pastarųjų riebalų rūgščių santykis yra 2:1, kuris kaip tik atsispindi rapsų aliejuje. Aliejuje esantis didelis oleino riebalų rūgšties kiekis lemia aukštą aliejaus kokybę, bei galimybę aliejų naudoti kepimui aukštose temperatūrose.“
Kadangi rapsų aliejus yra stabilus aukštose temperatūrose, šis aliejus yra tinkamas rafinuoti. Rafinavimo tikslas – pašalinti iš aliejaus medžiagas, kurios gali skatinti greitesnį aliejaus oksidavimosi procesą. Proceso metu pašalinamos medžiagos, kurios ilgo kepimo metu aukštesnėje ne190 °C temperatūroje, gali pradėti svilti. Tad rafinuotą rapsų aliejų saugu naudoti ilgesniam kepimui bei gruzdinimui.
Rapsų aliejus – itin tinkamas šiauriečiams
Rapsų aliejus išsiskiria savo unikalia, geriausiai tarpusavyje subalansuota riebalų rūgščių sudėtimi, dideliu vitaminų E, K kiekiu ir mažiausiu sočiųjų riebalų rūgščių kiekiu. Jo sudėtyje yra nemažas kiekis polinesočiųjų riebalų rūgščių, ypač a-linoleno (8–12 proc.), mažas sočiųjų (7-8 proc.) ir pakankamai daug mononesočiosios riebalų rūgšties oleino (apie 70 proc.).
„Mums – šiaurės kraštų gyventojams rapsų aliejus puikiai tinka, nes jį vartojant gauname taip trūkstamų nepakeičiamų riebalų rūgščių, kurių organizmas pats nepasigamina. Be to vartojant rapsų aliejų organizme nesusidaro mažo tankio, arba kitaip blogasis, cholesterolis“, – teigia S. Šulinskytė.
Skirtumai tarp karšto ir šalto spaudimo
Rapsų aliejus išgaunamas natūraliu spaudimo būdu. Aliejus gali būti išgaunamas karšto spaudimo būdu arba šaltu. Šaltas spaudimas vykdomas 40–50°C temperatūroje, o karštas – 50–110° C temperatūros intervale.
Šaltojo spaudimo būdu išgautas aliejus turi daugiau natūralių vitaminų K ir E, tokio aliejaus spalva ir kvapas yra švelnesnis, palyginti su karšto spaudimo aliejumi. Šalto spaudimo nerafinuotas aliejus yra gelsvai rusvo atspalvio – tokią spalvą lemia oranžinės (vitamino E) ir žalios (chlorofilo) spalvų mišinys. Šio aliejaus skonis švelnus ir primena švelnų riešutų skonį gomuryje, o pats aliejus puikiai tinka ne tik kepti (iki 190°C temperatūroje), bet idealiai tinka ir salotoms, padažams, humusui gardinti ir pan.“, – pasakoja S. Šulinskytė.
Ji taip pat pabrėžia, kad, renkantis rapsų aliejų, svarbu atkreipti dėmesį į aliejaus kilmę, sudėtį, maistinę vertę ir tai, kokiu būdu jis buvo pagamintas.
„Jei aliejus išgautas šalto spaudimo būdu Lietuvoje ir iš Lietuvoje užaugintų rapsų, o jei dar ir ekologiškų – mums iškart turėtų asocijuotis, kad tai labai kokybiškas produktas, turintis didelę naudą mūsų organizmui“, – sako S. Šulinskytė, atsakinga už „EKKO LT“ gaminamo aliejaus kokybę.
Nors aliejus turi savyje daug mononesočiosios riebalų rūgšties oleino (C18:1), vis tik svarbu laikytis rekomendacijos aliejaus laikymui – tamsioje, vėsioje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių, idealiausia vieta aliejui – šaldytuvas.